24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. 24.OLAĞAN GENEL KURUL KONUŞMAMIZ. Sayın divan,Değerli meslektaşlarım, kıymetli misafirler, hanıme...           • Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Mali müşavirlerde iddialı aday Murat Korkmaz Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler D...           • Korkmaz listesini tanıttı Korkmaz listesini tanıttı KSMMMO Kongresi’ne Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği ...           • Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak Murat Korkmaz yönetimini 28 Nisanda açıklayacak   KSMMMO-Kocaeli Serbest Muhase...           • KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz KSMMMO Başkan Adayı Murat Korkmaz Murat Korkmaz, 2 Kasım 2021 tarihinde yapılan olağan üst&u...           • 5. olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği’nin, Kocaeli Sivil Toplum Merkezi&rsqu...           • 2022 Yılı Defter Tastik Ücretleri Açıklandı. 2022 Yılı Defter Tastik Ücretleri Açıklandı.(Bu linkten Ayrıntılı İncelemek içi...           • 02.11.2021 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurulda Murat KORKMAZ başkan seçildi. Olağanüstü Genel Kurulu 02.11.2021 tarihinde gerçekleştirildi. Kocaeli Meslekte ...           • Tahsilatlarımız Güvence altına alınmalı Tahsilatın hızlandırılması, meslek yasamızda güvence altına alınmalı Kamunun serbest muhaseb...           • Meslektaşlarımıza Açık Mektup Değerli Meslektaşımız, Şahsınızda sizi ve çalışanlarınızı selamlıyor, çalışmalarını...           
Sorgulamalar
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

ÖLÜM AYLIĞI - AYŞEGÜL BAKAL

ÖLÜM AYLIĞI

Yazar: AYŞEGÜL BAKAL |  Tarih:8 / 5 / 2022 |  Yazı Okunma: 145


ÖLÜM AYLIĞI

Meslek mensubunun doğrudan iş kapsamında sayılamayacak olsa da hemen hepsinin muhatap olduğu sorulardan biri olan “Dul veyahut Yetim aylığı alma hakkım var mı?” sorusuna naçizane cevap verelim.
​Öncelikle eş için “dul”, çocuk için “yetim” aylığı olarak bilinen ölüm aylığı kimlere bağlanır sorusu ile başlayalım. Ölüm aylığı, ölen sigortalının; Eşine, Çocuklarına ve Anne/babasına bağlanır.
 
​Eğer;
​30.09.2008 tarihinden sonra ölen sigortalı SSK’lı yani 4/1-a’lı ise; 5 yıllık sigortalılık süresi, en az 900 gün prim ödeme sayısı gereklidir.
 
​Yine 30.09.2008 tarihinden sonra ölen sigortalı Bağ-kur veya Emekli Sandığı yani 4/1-b’li veya 4/1-c’li ise; Ölen kişinin en az 1800 prim gün sayısının olması gerekir.
 
​30.09.2008 tarihinden önce ölen sigortalının da belirli aylık bağlanma koşulları bulunmaktadır ancak biz bu yazımızda değinmeyeceğiz.
​Ölüm aylığı almak için başvuran hak sahibi 30.09.2008 tarihinden sonra ölen sigortalının Kız çocuğu ise; Yurtiçi ve yurt dışında sigortalı herhangi bir işte çalışmıyorsa, sigortalılığından ötürü gelir/aylık almıyorsa ve evli değilse ölüm aylığına hak kazanır. Kız çocuğu, ölen eşinden dolayı dul aylığı almaya hak kazanmışsa dul yahut yetim aylığı olarak bilinen ölüm aylıklarından yalnızca birini tercih etmek durumundadır.
​Ölüm aylığı almak için başvuran hak sahibi 30.09.2008 tarihinden sonra ölen sigortalının Erkek çocuğu ise; Yurtiçi ve yurt dışında sigortalı herhangi bir işte çalışmıyorsa, sigortalılığından ötürü gelir/aylık almıyorsa 18 yaşına kadar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşına kadar, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşına kadar ölüm aylığına hak kazanır. Yaşı ne olursa olsun çalışma gücünü en az yüzde 60’ını yitirip malûl olan erkek çocuğu da ölüm aylığına hak kazanır.
​Ölüm aylığı almak için başvuran hak sahibi 30.09.2008 tarihinden sonra ölen sigortalının Eşi ise; evli değilse ölüm aylığına hak kazanır. Aylık bağlanmış çocuğu yoksa, Yurtiçi ve yurt dışında sigortalı herhangi bir işte çalışmıyorsa, sigortalılığından ötürü gelir/aylık almıyorsa ve evli değilse %75 üzerinden ölüm aylığına hak kazanır.
​Ölüm aylığı almak için başvuran hak sahibi 30.09.2008 tarihinden sonra ölen sigortalının Anne/Babası ise; Diğer hak sahiplerinden kalan hisse bulunuyorsa, her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelir asgari ücretin netinin altındaysa, diğer çocuklarından aldıkları gelir ve aylıkları hariç gelir veya aylık bağlanmamışsa ölüm aylığına hak kazanır. Anne/baba 65 yaşının üstünde ise gelir yönünden aynı şartları taşımakla birlikte artan hisseye bakılmaksızın ölüm aylığına hak kazanır.
Eğer ölen kişi sağlığında emekli aylığı alıyorsa dul ve yetim aylığı bağlanması için bu sayılan şartlar aranmaz.
 
Ölüm aylığı kabaca özetleyecek olursak;
Hak sahibi eş çalışıyorsa yahut emekli geliri bulunuyorsa %50, değilse %75
Eşle birlikte 1 çocuk hak sahibiyse eş %60, çocuk %30
Eşle birlikte 2 çocuk hak sahibiyse eş %50, çocuklar %25’er
Eş yok, 1 çocuk hak sahibiyse %50
Eş yok, 2 çocuk hak sahibiyse %80 (40-40)
Anne/baba hak sahibiyse %25
Son olarak ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamıyorsa, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla hak sahiplerine toptan ödeme yapılır.
 
 Ayşegül BAKAL

KOCAELİ MESLEKTE BİRLİK MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİ SEKRETERİ
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Döviz Kuru

Anket

Warning: mysql_query(): Access denied for user 'omnwebco'@'localhost' (using password: NO) in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 15
İstatistikler
Toplam: 173611
Aktif: 2
Bugün: 6
Dün: 28

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm