Muhasebe Haftası Etkinlikleri 22-28 Şubat 2021 Vergi Haftası ve 1-7 Mart 2021 Muhasebe Haftası nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlı...           • Tahsilatlarımız Güvence altına alınmalı Tahsilatın hızlandırılması, meslek yasamızda güvence altına alınmalı Kamunun serbest muhaseb...           • 2020 Dijital Dönüşüm Yılı olacak Ülkemizde mali konularda ciddi köklü yapılanmaların olduğuna değinen Kocaeli SMMM O...           • Hamit Akbulut: “Hukuka saygılı bir oda oluşturacağız” Hukuka saygılı bir oda oluşturacaklarını ifade eden Kocaeli SMMM Odası Meslekte Birlik Grubu Başka...           • 23. Genel Kurul Adaylarımız Kocaeli SMMM Odamızın 22-23 Haziran 2019 Tarihli 23. Olağan Olağan Kurulu Adaylarımız,  Y&ou...           • Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun. Değerli Meslektaşlarımız ve site ziyaretçilerimizin Mübarek Ramazan Bayrımını en i&cce...           • KSMMMO Başkan Adayımız HAMİT AKBULUT Ekibini Tanıttı Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği üyeleri dün MÜSİAD Sosyal Tesi...           • KSMMMO Meslekte Birlik Grubu Aday Tanıtım Toplantısı 21 Mayıs’ta Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Meslekte Bir...           • Meslektaşlarımıza Açık Mektup Değerli Meslektaşımız, Şahsınızda sizi ve çalışanlarınızı selamlıyor, çalışmalarını...           • 1 Mart Muhasebeciler Günü Basın Açıklamamız Her günü her ayı yoğun geçen meslek mensuplarımız için bir hatırlanma ve h...           
Sorgulamalar
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Kocaeli SMMM Odası’nda Ne Oldu? - BEDRİ KESKİN

Kocaeli SMMM Odası’nda Ne Oldu?

Yazar: BEDRİ KESKİN |  Tarih:26 / 9 / 2014 |  Yazı Okunma: 4802


KOCAELİ SMMM ODASI’NDA NE OLDU?

             Odamızın 21. Olağan Genel Kurulu 08-09.Haziran 2013 tarihin de yüksek bir katılımla yapıldı. Yapılan seçim sonucunda Aktif Grup, Değişim Gurubu ve Meslekte Birlik Gurubu (3+2+2) şeklinde bir sonuçla 7 kişilik bir  Yönetim Kurulu oluştu. Seçim sonucunda Eski Başkan Ender Şenol’un Grubu yeni icra kurulunun oluşumu için ilk toplantıda arkadaşların düşünmesi için; Kendisinin Başkan, Gurubundan Atilla Güngör’ün Sekreter, Ali Odabaş, Kemal Demir ve Taner Öner’in Başkan Yardımcısı, Bedri Keskin’in Kordinatör Üye (Nasıl bir görev ise hale anlamış değilim)  olarak görev dağılımı teklifi yaptı ve tartışmayarak toplantıyı kapattı. Bu teklif diğer gurupları yok sayıyordu. Siz çoğunluğu teşkil etseniz de  ben 24 yıldan beri başkanım. Buranın hakimi benim. Size buraya gelip gitmek düşer. Siz bilmezsiniz, her şeyi ben bilirim, anlamına geliyordu.

            İkinci Yönetim Kurulun Toplantısından da biz her ne kadar tepkimizi dillendirdi isek de, yapılan oylama sonucunda, Ender Şenol, Ali Odabaş, Atilla Güngör ve Haydar Güvenç’in oyları ile Başkan Ender Şenol, Başkan Yardımcısı Kemal Demir, Sekreter Taner Öner ve Sayman Atilla Güngör seçilmiş oldular.

            Bir süre yönetim böyle devam etti. Ancak Ender Başkan yıllarca tek adamlık yönetim anlayışı ile odayı yönettiği için, yönetim faaliyetlerini kimse ile paylaşmıyordu. Görev dağılımında görev verilen Kemal Demir ile Taner Öner’de yetkilerini kullanamadıklarında ister istemez sürtüşmeleri beraberinde  getiriyordu. Başkan tartışılamaz adam olduğundan, tartışmalar hep Atilla Güngör üzerinde yürürdü. Başkan Yardımcısı Kemal Demir ve  Sekreter Taner Öner’in görevlerini de   Ender Şenol üstlenince onlara da benim gibi Yönetim Kurulu Üyeliği kalıyordu. Bu da huzursuzluklarını kat be kat artırıyordu.

            Ocak ayında Kemal Demir’i İcra Kurulunda uzaklaştırmak için Muhasip üye Atilla Güngör gördüğü lüzum üzerine vazifesinden istifa ettirilerek aynı toplantıda yeniden yapılan görev dağılımı için seçim yapılarak, Ender Şenol başkan, Taner Öner Başkan Yardımcısı, Atilla Güngör Sekreter ve Haydar Güveç Muhasip üyeliğe seçildiler, ancak Ender Şenol’un tavırları değişmediğinden bu  uzun sürmedi.

             Diğer taraftan oda yönetimine giren üç guruptan, iki gurubun oyları % 50 yi aştığı halde, meclis ve çalışma komisyonlarının tamamı % 30 oya sahip Ender Şenol’un gurubu ile % 100 doldurulmuştu. Gebze’ de hiç kimse bu kurullarda yoktu. Bu kurullar Ender Şenol tarafından diğer yönetim kurulu üyelerine karşı baskı aracı olarak kullanılıyordu. Yönetim kurulu üyelerine bilgi, belge, evrakların incelenmesine izin verilmiyordu.  Bina inşaatındaki ve diğer faaliyetlerde tarafımca usulsüz olduğu düşünülen durumların başka bir yönetim tarafından hoş karşılanmayacağını biliyordu. Ne pahasına olursa olsun başkan kalmak istiyordu. Ancak yönetim kurulu üyeleri de içten içe rahatsızlardı. Bu rahatsızlık başkan yardımcısının istifasına kadar gitti. O tarihten sonra süreç şöyle gelişti.

 1-      18.08.2014 tarihinde Başkan Yardımcısı Taner Öner  görevinden istifa eti.

2-      19.08.2014 Tarihli Olağan Yönetim Kurulu Toplantısında istifa gündeme alınmış,ancak  görüşülmemiş, bütün ısrarlara rağmen, bir sonraki yönetim kurulu toplantısında vazife taksim kararı alınması kararlaştırılmıştır. Bu tavır üzerine 4 Yönetim Kurulu üyesi ( Taner Öner, Haydar Güvenç, Kemal Demir, Bedri Keskin )  19.08.2014 tarihli dilekçe ile KSMMMO Yönetim Kurulu Başkanlığına başvurarak İstifa eden Oda Başkan Yardımcısı Taner Öner’in istifasının kabulü ve vazife taksim kararı için  1 Eylül 2014 ‘de Yönetim Kurulunun Olağanüstü Toplantıya çağrılması istenmiştir.

 3-      Bu talebe  karşın Başkan Ender Şenol Yönetim Kurulu Üyelerinin taleplerini dikkate almamış, üyelerin bir kısmının tatilde olup mazeret dilekçelerini gönderdikleri halde,  29 Ağustos 2014 günü için olağanüstü toplantı çağrısı yapmış, tüm üyeler mazeretlerine rağmen tatillerinden dönerek bu toplantıya katılmışlardır.

4-      Yönetim Kurulu Toplantısında  “Yönetim Kurulu seçimi ifadesi bahane edilerek böyle bir seçimin Genel Kurulun yetkisinde olduğunu, talebin yanlış yapıldığını ve görüşülmeyeceğini söyleyerek oylama engellenmiştir.

5-      Aynı gün 4 Yönetim kurulu üyesi bu kez 29.08.2014 tarihli dilekçe ile 2 Eylül 2014 günü saat 14:00 ‘da Yönetim Kurulu Görev dağılımı – Vazife taksimi için 2. kez olağanüstü toplantı talep etmiş Oda başkanı ve sekreterliğinden başka bir duyuru ve toplantıya çağrı  gelmemiş ve mutat olarak ayda iki defa Salı günleri yapılan ve 02 Eylül tarihine denk gelen Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı da yapılmamıştır. Bunun üzerine 4 Yönetim Kurulu Üyesi ikinci defa 01.09.2014 tarihli dilekçeleri ile  Oda Yönetim Kurulu Başkanlığına ayrı ayrı e-mail yoluyla 2 Eylül 2014 Salı günü saat 14:00 ‘de Olağanüstü Yönetim Kurulu Toplantısı için çağrıda bulunulması için başvurulmuştur.

6-      2 Eylül 2014 tarihinde saat 14 00. de  Olağanüstü Yönetim Kurulu Toplantısı talep edilen Odaya  gidilmiş, Başkan Ender Şenol’ün tekrar toplantıya çağrıyı yapmadığı görülmüş, bunun üzerine  Yönetim Kurulu Üyeleri Ender Şenol,Ali Odabaş ve Atilla Güngör toplantıya davet edilmiş, ancak katılmayacaklarını beyan ettiklerinden; Meslek yasamızın 24. Maddesi hükmü gereğince, 4 ÜYENİN KATILIMI İLE ÜYE TAM SAYISININ SALT ÇOĞUNLUĞU SAĞLANDIĞINDAN VE KARAR YETER SAYISI MEVCUT OLDUĞUNDAN, Taner Öner ‘in istifasını kabul ederek, görev dağılımı için oylama yapılmış, Taner Öner Başkanlığa, Haydar Güvenç Başkan Yardımcılığına, Kemal Demir Oda  Sekreterliğine, Bedri Keskin ise Muhasip üyeliğe seçilmiştir.

7-      Noterden yeni yönetim adına imza sirküleri çıkarmak için Yönetim Kurulu 5 Eylül Cuma Saat 10:00 ‘da toplantıya çağrılmış, bu toplantıya üç üye iştirak etmemiş,4 üyenin katılımı ile toplantı yapılmış ve  aynı gün noterden imza sirküleri çıkarılarak, basın açıklaması ile yeni yönetim kamuoyu ile paylaşılmıştır.

8-      02.09.2014 tarihinde Ender Şenol odayı arayarak 01.09.2014 tarihinde Gelen Evrak defterinde bir kayıt numarası boş bırakılmasını çalışanlardan talep etmiş ve talebi karşılanmıştır.

9-      03.09.2014 tarihinde Ender Şenol Başkanlık Kararı başlığını taşıyan ve içeriği Seçimli Olağanüstü Genel Kurul Kararı olan yazıyı mesai saatinden sonra odanın bir çalışanı aracılığı ile odaya göndererek önceden ayırdığı kayıt numarası ile kayda alınmasını sağlamış ve bir nüshasını TURMOB’a götürmek üzere kendisine geri götürülmesi sağlanmış, yazının yönetim kurulu üyelerini ilgilendirmediğini, kendilerine gösterilmemesi gerektiğini tembih ettirmiştir. Yönetim kurulu üyeleri bu yazının oda kayıtlarına alındığını 06.09.2014 tarihinde haberdar olmuşlardır. 

10-  Ender Şenol, yaşanan süreç  üzerine 03.09.2014 tarihinde  4 yönetim kurulu üyesi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuş, ayrıca Kocaeli İdare Mahkemesinde Odamız aleyhine olağanüstü ve olağan yönetim kurulu toplantılarında alınan kararların iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştır. Söz konusu mahkemece istenilen savunma oda yönetimimizce halen hazırlanmaktadır.

11-  Yaşanan bu yönetim kurulu oluşturma sürecinde gelinen nokta 7 kişilik Yönetim Kurulu içerisinde 4 kişilik salt çoğunluğun icra organını oluşturmasıdır.

Yapılan seçimde, oluşturulan icra organı da Odamızın yasa ve yönetmeliklerine uygun olduğu gibi odamızın teamüllerine de uygundur.

Şöyle ki; Odamızın 20.Dönem Yönetim Kurulunda 3 üyenin muhalefetine karşılık Ender Şenol 4 üye ile icra oluşturup dönem sonuna kadar odayı yönetmiştir.

Bu dönem içerisinde Muhasip Atilla Güngör icra organından istifa edince yerine üye seçmek mümkünken, yeniden görev dağılımı maddesiyle aynı toplantıda yeni yönetim kurulu seçilip Meslekte Birlik grubu icra dışında bırakılmıştır. Yaşanan süreç budur.

 Tüm meslektaşlarımızı ilk elden doğru bilgilendirilmek adına bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Saygılarımla,

 

 

                                                                                                          Bedri KESKİN

                                                                                                             KSMMMO

                                                                                                          Yönetim Kurulu

                                                                                                           Muhasip Üyesi
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Döviz Kuru

Anket

Warning: mysql_query(): Access denied for user 'omnwebco'@'localhost' (using password: NO) in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 15
İstatistikler
Toplam: 152150
Aktif: 2
Bugün: 6
Dün: 56

q

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm