Muhasebe Haftası Etkinlikleri 22-28 Şubat 2021 Vergi Haftası ve 1-7 Mart 2021 Muhasebe Haftası nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlı...           • Tahsilatlarımız Güvence altına alınmalı Tahsilatın hızlandırılması, meslek yasamızda güvence altına alınmalı Kamunun serbest muhaseb...           • 2020 Dijital Dönüşüm Yılı olacak Ülkemizde mali konularda ciddi köklü yapılanmaların olduğuna değinen Kocaeli SMMM O...           • Hamit Akbulut: “Hukuka saygılı bir oda oluşturacağız” Hukuka saygılı bir oda oluşturacaklarını ifade eden Kocaeli SMMM Odası Meslekte Birlik Grubu Başka...           • 23. Genel Kurul Adaylarımız Kocaeli SMMM Odamızın 22-23 Haziran 2019 Tarihli 23. Olağan Olağan Kurulu Adaylarımız,  Y&ou...           • Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun. Değerli Meslektaşlarımız ve site ziyaretçilerimizin Mübarek Ramazan Bayrımını en i&cce...           • KSMMMO Başkan Adayımız HAMİT AKBULUT Ekibini Tanıttı Kocaeli Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği üyeleri dün MÜSİAD Sosyal Tesi...           • KSMMMO Meslekte Birlik Grubu Aday Tanıtım Toplantısı 21 Mayıs’ta Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Meslekte Bir...           • Meslektaşlarımıza Açık Mektup Değerli Meslektaşımız, Şahsınızda sizi ve çalışanlarınızı selamlıyor, çalışmalarını...           • 1 Mart Muhasebeciler Günü Basın Açıklamamız Her günü her ayı yoğun geçen meslek mensuplarımız için bir hatırlanma ve h...           
Sorgulamalar
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Mükellef Bildirimi Güncel Durum - ÇETİN AYKAN

Mükellef Bildirimi Güncel Durum

Yazar: ÇETİN AYKAN |  Tarih:10 / 5 / 2014 |  Yazı Okunma: 4203


Ülkemizde gelir politikalarının uygulanması sırasında ekonomik faaliyetlerin ve dolayısıyla mükelleflerin daha iyi izlenebilmesi için mükellefiyete ait bilgilerin güncelleştirilmesine yönelik olarak “Mükellefiyet Bildirimi” uygulaması başlatılmıştır.

 Bilindiği üzere; 20.01.2012 tarih ve 28179 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 413 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile kurumlar vergisi, ticari kazanç (kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), zirai kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükelleflerine elektronik ortamda Mükellef Bilgileri Bildirimi verme zorunluluğu getirilmiştir.

 Mükellef kendi adına kullanıcı kodu, parola ve şifre almış ve bildirimi kendi gönderiyorsa, mükellefe ilişkin bilgiler; bildirimin hem diğer alanlarına hem de bildirimi düzenleyen kısmına yazılacak.
 Bildirim serbest muhasebeci / serbest muhasebeci mali müşavir tarafından gönderiliyorsa, bildirim gönderene ilişkin bilgiler; bildirimi düzenleyen kısmına yazılacak.

Bildirim 3568 sayılı kanun uyarınca yetki almış olup bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirler (meslek mensupları) tarafından gönderiliyorsa, bildirim gönderene ait bilgiler kısmına yazılacak

 413 sıra No.lu tebliğ ile Mükellef Bilgileri Bildirimi verme zorunluluğu getirilen mükellefler, bildirimin verilme zamanı, düzenlemesi, gönderilmesi ve diğer hususlara ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir.

 • MÜKELLEF BİLGİLERİ BİLDİRİMİ VERMEK ZORUNDA OLANLAR

1 Nisan 2014 tarihi itibariyle faal olan (tasfiye işlemi devam edenler dahil);

PKurumlar vergisi mükellefleri,

PTicari kazanç (kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), zirai kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefleri “Mükellef Bilgileri Bildirimi”vermek zorundadırlar.

Söz konusu bildirimin merkez ve her bir şube için ayrı ayrı verilmesi zorunludur.

 • BİLDİRİMİN ŞEKLİ, DOLDURULMASI

Bildirim verme zorunluluğu getirilen mükellefler, https://intvd.gib.gov.tr/internetvd adresinde bulunan bildirim ekranlarındaki alanları aynı adreste yer alan kılavuzda belirtilen açıklamaları göz önünde bulundurarak eksiksiz olarak dolduracaklardır.

 • BİLDİRİMİN VERİLME ZAMANI

PBildirim verme yükümlülüğü getirilen tüm mükellefler, bildirimlerini her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarih aralığında elektronik ortamda vereceklerdir.

PBildirimin elektronik ortamda verilmiş sayılabilmesi için onaylama işleminin yapılması zorunludur. Onaylama işleminin ise en geç, bildirimin verilmesi gereken son gün olan 31 Mayıs günü saat 24.00'e kadar tamamlanması gerekmektedir.

PBildirimin elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur.

PElektronik ortam dışında gönderilen bildirim verilmemiş sayılacaktır.

 • DÜZELTME İŞLEMLERİ

Elektronik ortamda bildirimin onaylanmasından sonra, hatalı verildiği anlaşılan bildirim için düzeltme bildirimi verilmesi gerekmektedir.

Düzeltme işleminde ilk bildirim tamamen iptal edilmekte ve ikinci defa verilen bildirim geçerli kabul edilmektedir. Bu sebeple düzeltme yapması gereken mükelleflerin, yeni bildirimi, daha önce bildirimde bulunulmamış gibi tüm bilgileri içerecek şekilde doldurmaları gerekmektedir.

 • DİĞER HUSUSLAR

Bildirimin verileceği tarihten önce bağlı oldukları vergi dairesi değişen mükellefler bildirimlerini, halen bağlı oldukları vergi dairesinin mükellefi olarak göndereceklerdir.

 • CEZA UYGULAMALARI

žBildirimin belirlenen süre içinde verilmemesi, eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunulması

Bildirimini elektronik ortamda belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca (Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı için 1.200.- TL, ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler için 600.- TL) özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.                  

žDüzeltme amacıyla bildirim verilmesi

Düzeltme bildiriminin elektronik ortamda, Mükellef Bilgileri Bildiriminin verilme süresinden sonra verilmesi durumunda 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinin düzeltme bildirimlerine ilişkin hükümleri dikkate alınarak cezai işlem yapılacaktır.

Vergi Usul Kanunun mükerrer 355. maddesi uyarınca, elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmemekte, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezasının 1/5 oranında özel usulsüzlük cezası uygulanmaktadır.

 

                   

Düzeltme Bildiriminin Kanuni Verilme Süresinin Sonundan İtibaren

 

İlk 10 Gün

İçinde Verilmesi

Takip Eden 15 gün İçinde Verilmesi

Sonrasında

 Verilmesi

- Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında…….....................................................…

Ceza yok

240.- TL

1.200.- TL

- İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler  hakkında................................................................

 

Ceza yok

 

120.- TL

 

600.- TL

özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

 Vergi mükelleflerine hizmet üreten S.M.Mali Müşavirlerin  bu hizmeti  Müşterilerilerine  ödenmesi gereken bir vergi tahakkuk fişi ile bilgi verilmediğinden . Müşterilerin verilen hizmetten ve sorumluluktan bilgileri olmamaktadır.

 Vergi mükelleflerinin  verilen bildirimlerin   doğruluğu  konusunda sorumludurlar.

Bu bildirimin tanzimi ve elektronik ortamda gönderilmesi için S.M.Mali Müşavirler müşterilerilerinden  ayrıca ücret talep etmesi  gerekir. SMMM Asgari ücret tarifesinde alınması gereken ücret  belirlenmiştir.  2014 yılı için önerilen ücret 150.-TL + KDV dir.

 Saygılarımla ,
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Döviz Kuru

Anket

Warning: mysql_query(): Access denied for user 'omnwebco'@'localhost' (using password: NO) in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 11

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/omnwebco/kocaelimeslektebirlik.org.tr/anket/top.php on line 15
İstatistikler
Toplam: 152150
Aktif: 1
Bugün: 8
Dün: 56

q

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Türk Çözüm